Новорічні дива існують!


Spread the love

Друзі-черкащани, які загубили один-одного під час боїв під Ленінградом, зустрілися тільки через 50 років завдяки новорічному святу!

Олександр Петров и Дмитро Усенко. Ленінград, 1941 р.

ДРУЖБА

Українець Дмитро Усенко і росіянин Олександр Петров затоваришували ще під час навчання в Ленінградському артилерійському училищі. Потім, здружилися і стали, як кажуть, не розлий вода.

Наступав новий 1941 рік. Курсанти мали змогу отримати звільнення в місто, помилуватися красотами зимової північної Пальміри, помріяти про щасливе майбутнє. Країна впевнено крокувала вперед, отримуючи перемогу за перемогою. Передова наука і техніка, освіта і медицина – все було поставлено на службу людям і новий рік віщував тільки хороше. Та не так сталося, як гадалося – прийшла війна…

Друзі воювали разом на Ленінградському фронті – були  командирами  76-мм гарматних батарей і тримали оборону на березі Фінської затоки.  Холод та голод, повсякденна драматична напружена боротьба з сильним і підступним агресором, вкрай тяжке становище на фронтах у перші рокі великої війни – все це не сприяло великому бажанню відзначати Новий рік. Бійці, все ж таки, прикрашали покриті інеєм стіни холодних землянок ялинковим віттям, отримували новорічні вітання від командирів і рідних, але весь час пам`ятали, що позаду, в тисках виснажуючої блокади, знаходився стражденний Ленінград, де щоденно від голоду помирали жінки, старики і діти…

У січні 1943 року наші війська зробили відчайдушну спробу прорвати кільце блокади. І це їм вдалося!  Дмитро Усенко у тих боях був тяжко поранений.

– Гітлерівці розпочали атаку – пішли прямо на наші позиції, поливаючи їх свинцевим  вогнем. Вже було багато вбитих і поранених, тоді ми теж піднялися у контратаку і побігли до траншей фашистів, закидаючи ворожі бліндажі гранатами.  Коли у повітря злетів уже четвертий бліндаж, з нього вибіг якийсь обер-лейтенант з портфелем. Хтось із розвідників дав чергу з автомата по ногах втікача, але той  встиг кинути гранату, що вибухнула прямо наді мною, – згадував Дмитро Усенко, який після тієї атаки втратив праву руку, а уламками йому було посічено голову…

Почалося тривале лікування : Кірово, Молотово, Улан-Уде, Чита, Іркутськ, Москва…

ЗУСТРІЧ

Шляхи друзів, після тих трагічних подій, розійшлися і… загубилися. По закінченні війни довгих 50 років вони безуспішно намагалися розшукати один одного по всьому неозорому Радянському Союзу, а виявилося, що мешкають друзі в одному місті, в одному мікрорайоні і… навіть на одній вулиці!!

Якось, напередодні святкування Нового 1996 року Олександра Петрова попросили переписати списки в черкаському магазині ветеранів для отримання новорічних подарунків. Там він і побачив прізвище «Усенко» – Дмитра Федосійовича саме перевели сюди з іншого магазину. Тож, із хвилюванням дізнався про номер телефону і зателефонував…

Виявилося, що все напрочуд просто: Усенко переїхав до Черкас наприкінці 60-х років, а Петров  мешкав тут з кінця 50-х.

– Скільки років поспіль ми розшукували один одного, хоча ходили по одних і тих же вулицях і магазинах, відвідували одні і ті ж кінотеатри, брали участь у першотравневих парадах та парадах ветеранів на 9 травня, а з середини 80-х років взагалі жили в одному мікрорайоні і, що найдивніше, на одній вулиці, але все ніяк не могли зустрітися. І ось, напередодні Нового року, допоміг щасливий випадок , – не переставали дивуватися вірні друзі. От і кажи тепер, що новорічних див не існує!

70 років потому - Дмитро Усенко і Олександр Петров на святкуванні 90-річчя Дмитра Федосійовича. Черкаси, листопад 2011 р.
70 років потому – Дмитро Усенко і Олександр Петров на святкуванні 90-річчя Дмитра Федосійовича. Черкаси, листопад 2011 р.

МІСТИКА І ТІЛЬКИ…

Коли друзі зустрілися, з`ясувалося, що у їхньому житті було багато збігів, адже обидва народилися 6 числа, тільки Олександр у липні, а Дмитро – в листопаді, в один і той же рік зустріли майбутніх дружин, потім одночасно одружилися…

Товариші нарахували ще декілька містичних подібностей, хоча, випадково це чи ні, по суті, не важливо. Важливим є те, що справжній дружбі не страшні ні час, ні відстань.

 

 

 

Have any Question or Comment?

2 comments on “Новорічні дива існують!

vikasambuka

Замечательный материал!!Очень символично и проникновенно. Хочется верить в Новогодние чудеса.

Reply

Спасибо, приятно слышать приятное…

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA image
*

Youtube “Громада Черкащини”

Text Widget

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean dapibus erat eget rhoncus facilisis. Duis et lacus ut tellus fermentum ultricies quis sit amet mauris. Nullam molestie, mauris ac ultrices tincidunt, sapien turpis rhoncus tellus, sed sagittis dui felis molestie risus.