..кілька непрофесійних думок з приводу наміру міської влади Черкас створити на фасаді ТРЦ “Любава” (це – самісінький центр міста) мурал на честь воїнів ЗСУ.
Анатолій Бондаренко пише, що автор ідеї – харків’янка Яна Волк.
– Як розповіла сама Яна, у такий спосіб її творча група, яка працює в напрямку фотореалізму й вже понад десять років створює такі роботи, хоче підтримати всіх тих воїнів, які зараз на передовій, які захищають нас та завдяки яким ми можемо зараз жити більш спокійним життям, – вважає мер Черкас.
Бондаренко оприлюднив також ескіз майбутнього муралу. На матеріали та фарби для майбутнього муралу слід зібрати 162 тис. грн.
В архітектурному та мистецькому відношеннях Черкаси поки що – не Париж. Тому будь-які спроби надати місту крихту неповторності слід лише вітати. І по ідеї муралу, присвяченому Збройним Силам України, – ніяких заперечень.
Але є одне уточнення. І, як на мене, воно суттєве!
Мурали є в багатьох містах України. У рідному для Яни Волк Харкові на вулиці Сумський є чудовий мурал, що зображує актора Леоніда Бикова в образі капітана Титаренка в фільмі “У бій ідуть одні “старики”. Цей мурал теплий, індивідуальний, і робить Харків трішечки “харьківськіше”.
На вул. Брюкнера в Тернополі є мурал з митрополитом Андреєм Шептицьким. Він цілком в культурній та релігійній традиції регіону.
Також, до прикладу, в Івано-Франківську анонсовано появу двох муралів – вже згаданому Шептицькому ( на фасаді будинку Католицької загальноосвітньої школи-гімназії) та Любомиру Гузару – на будинку біля Духовної семінарії. Ескізи, оприлюднені в ЗМІ, просто чудові. “Франік” стане ще “франкіше”…
У черкаського муралу воїну ЗСУ, як на мене, є одна вада – він знеособлений. Зображення українського бійця у військовій амуніції та з майже закритим обличчям може з’явитися в будь-якій точці України. У нього немає індивідуальності та прив’язки до території, до Черкас.
Прив’язати зображення дуже просто. Слід відкрити воїну обличчя та зобразити там реальну людину. Це може бути генерал-майор Ігор Момот. Або будь-який черкащанин, що геройськи проявив себе в російсько-українській війні.
Таке зображення буде «теплим», максимально наближеним як до Черкас, і повністю зрозумілим для українця з будь-якого міста чи села. Найголовніше – центр міста стане трішечки самобутнішим.