Ця країна сповнена екзотичних загадок і таємниць! Дізнатися й розгадати їх можна тільки самостійно. Все ж, спробую відкрити чарівну завісу хоча б над деякими з них. Тож, розповім про те, що пізнала сама.
Оскільки особисто я люблю смачно готувати, то і розказувати почну саме з неї – нескінченно вдячної і, звичайно ж, смачною теми – харчування!
Коротше, навіть не намагайтеся перед поїздкою до Тунісу сідати на будь-яку дієту, так як відкрутитися від достатку і дивного розмаїття страв не зможе навіть самий махровий аскет, а якщо і зможе, то буде згодом болісно тужити, пускаючи слину спогадів …
По-перше, в цій країні – екологічно чиста земля! Якраз те, чого, на жаль, на Україні вже обмаль!
У сільськогосподарських регіонах Тунісу відсутні підприємства хімічної промисловості. При вирощуванні с / г культур абсолютно не використовуються генетично модифіковане насіння або саджанці.
На зрошення плантацій подається вода з артезіанських джерел. Ось чому тунісці своєї екологією дуже і дуже пишаються. Туніс по праву вважається меккою для сімей з дітками, турботливі батьки яких ратують за істинно здорове харчування.
Почну з хліба, адже для слов’ян, саме хліб – всьому голова! Тунісці також люблять хліб, їдять його тільки свіжим і в великих кількостях!
Традиційно, будь-яка булочна має власну пекарню, яка використовує властиві тільки їй добавки!
Так що, кожен раз купуючи хліб в новому місці, ви відкриваєте для себе і нові смаки хліба! У ресторанах Тунісу хліб не замовляють і не платять за нього: кошик з хлібом на столику буде постійно поповнюватися.
А ось на півдні Тунісу хлібом Сахари називають фініки. Фінікова пальма -королева оазисів. Саме в цій країні росте найбільший в світі оазис фінікових пальм, який називається Джерид (сто сорок тисяч пальм в одному місці!)
У Тунісі вирощують близько ста! сортів фініків. До речі, самі знамениті фініки також туніські, це – «пальці світла», зрілі плоди яких абсолютно прозорі!
Якщо говорити про солодощі, то вони часто тут мають ритуальне значення. На різні свята випікаються і різні солодощі, секрет яких ховається в інгредієнтах – спеціальних сумішах мигдалю, фісташок, кедрових горіхів, меду і знаменитої води з пелюсток троянд, апельсина і жасмину.
Особливі солодощі печуть на весілля, зовсім інші в Рамадан, а в день народження пророка Мохамеда такі ласощі, як «асідазгугу» – пудинг зі стружкою кедрового горіха.
Обожнюю оливкову олію! Воно подобається мені за ніжний смак і корисні властивості. Але саме в Тунісі мене заворожила ще й його ціна!
Один літр досконалого екологічного масла першого холодного віджиму коштує всього п’ять доларів! Туніс займає третє місце в світі по виробництву і експорту оливкової олії.
Особливо хочу відзначити високоякісне натуральне туніське вино, яке здавна роблять за французькими технологіями.
На мисі Бон вирощують сорок два сорти винограду, визріває під благодатним североафриканским сонцем. Саме в Тунісі я вперше спробувала унікальне сіре вино, яке по праву вважається елітним.
Дуже модні в Тунісі – артишоки. Цю моду, як і технології виноробства, принесли з собою французькі колоністи. До честі тунісців – все хороше тут швидко стає популярним.
Окремого захоплення у мене викликає – риба! Звичайно ж, тунець! Але кожен регіон Тунісу славиться «своєю» рибою, яка готується тільки там.
Наприклад, в Каркене – це кускус з восьминогами, Магдія пишається рибою «крейді», яку ще називають – «дитяча» за абсолютно біле ніжне м’ясо і відсутність дрібних кісточок.
.
У Табаркі фірмової рибою вважається тунець і я не раз зуміла в цьому переконається! Навіть в тризірковому готелі «Тапсус» курорту Магдія на вечерю подавався свіжий, смачний, цілком запечений ве-еликий красень – тунець …
Коли я вперше побачила лісосмугу з мальовничих і непролазних кактусів-опунций, це викликало у мене здивовану посмішку – це була справжня кактусосмуга.
Потім я дізналася, що плід опунції – важлива складова традиційної туніської кулінарії: їх їдять сирими, запікають, варять з них варення і навіть роблять вино.
Окреме місце плодам цього універсального кактусу знайшлося в косметології. Вони входять до складу кремів і масок, але їх головне призначення – боротьба із зайвою вагою і целюлітом: волокна плода опунції абсорбують до 28 відсотків молекул жиру! З’їж два плоди – і схуднеш на кілограм! Перевірено!
А ще, мені дуже хочеться розповісти вам про особливості відпочинку з дітьми. Не треба дивуватися, а, тим більше, лякатися тієї підвищеної уваги, яку приділять місцеві жителі вашій дитині: тут ніхто і ніколи не образить малюка!
У Тунісі обожнюють діточок – і своїх і чужих .. Їх балують, ними захоплюються, їм не роблять зауважень і ніколи не карають!
У туніських готелях немає, так званого, дитячого столу, але в будь-якому готелі категорії 4-5 зірок завжди є продукти, які можна віднести до розряду «дитячих».
До речі, навіть у самому простому трьох зірковому готелі, турист ніколи не залишиться без повноцінного якісного харчування і, тим більше, без мня-ска .. Протягом дня м’ясних страв буває зазвичай не менше чотирьох-п’яти різновидів!
Далі буде…