Дівчина-воїн. Доторкнися до легенди


Spread the love

Цих людей вже немає поруч з нами. Розвідниця Олена Олександрівна Вінницька (Шатерник) після інсульту в минулому році пішла з життя. Її командир і чоловік Аркадій (Яків) Йосипович Вінницький залишив цю землю ще раніше. Але пам’ять про їх фронтові подвиги залишиться у віках!

Боєць розвідувально-диверсійної спецчастини Олена Вінницька (Шатерник) подружилася з легендарною радянською героїнею Зоєю Космодем’янською у найважчі дні битви за Москву.

Ім’я радянської патріотки Зої Космодем’янської, по-звірячому замученої фашистами, відомо кожному, хто народився в СРСР, ще зі шкільної лави. Жорстока кара юної комсомолки сколихнула всю країну, а її подвиг надихав на боротьбу з німецько-фашистськими загарбниками і трудові звершення не одне покоління радянських людей.

Матушка-піхота з ім’ям Зої на устах йшла в атаку; танкісти писали її ім’я на броні своїх бойових машин; сталінські соколи-льотчики – на фюзеляжах літаків, артилерісти – на снарядах, що несли смерть ненависному окупантові.

Черкащанка Олена Олександрівна Вінницька (в дівоцтві – Шатерник) подружилася з легендарної героїнею в найважчі дні битви за Москву, під час навчання в розвідувально-діверсійній групі для виконання спецзавдань в тилу ворога, саме в той час, коли загарбники перебували біля стін радянської столиці.

ВЧИТИСЯ БИТИ ВОРОГА

– Так, мені довелося служити в одній розвідувально-диверсійної спецчастини з Героєм Радянського Союзу Зоєю Космодем’янською, – згадує Олена Олександрівна.

Коли на СРСР напали гітлерівці, Олені Шатерник, а тоді просто Льолі, виповнилося вісімнадцять років. Вона народилася в місті Щорс, що на Чернігівщині та тільки но закінчила перший курс одного з московських вузів. Дівчина палко відгукнулася на заклик радянського уряду про захист Вітчизни і знову … села за парту, тільки навчатися вже зовсім іншим премудростям.

– Почалася загальна евакуація. Мене збиралися відправити в тил. Моїх сестер, теж студенток, евакуювали в Казань; я ж залишилася, оскільки дуже хотіла потрапити на фронт, щоб захищати Москву, – ділиться Олена Вінницька. З цим наміром пішла спочатку до військкомату, а потім спробувала влаштуватися на курси медсестер.

Однак, всі її зусилля залишалися марними: худорлявої статури, маленького зросту – вона просто не мала «довіри» у старших товаришів. В кінці-кінців, дівчині не вірили, що вона вже повнолітня. Тим часом, німець почав бомбити Москву; ворог завзято рвався до столиці і ЦК Комсомолу став набирати добровольців в розвідувально-диверсійні групи, які так і називалися “комсомольські”.

Завдання перед ними ставили цілком серйозні і важливі : підривні акції в німецькому тилу – мінування доріг, пошкодження ліній зв’язку, знищення ворожих штабів, складів … Таким чином, мрія Олени здійснилася, тепер вона – курсант розвідувально-диверсійної спецшколи:

– Зовсім юних нас вчили не тільки стріляти, але і вміти поводитися з вибухівкою, мінувати залізничні полотна, мости, будівлі, дороги … загалом, всьому тому, що називається, диверсійними навичками розвідника … При цьому, навчання тривало .. . рівно тиждень! Йшла війна! І терміни на війні стискалися до мінімуму …

Рзведчік і диверсант – професія, прямо скажемо, зовсім не дівоча. Запам’яталося, як викладач-майор якось зауважив: «Дівчатка, вам всього лише по 18-19 років, але ж ми на фронті і тут кожен день вбивають … Добре, якщо з вас залишиться в живих хоча б один відсоток». Це було відверто і, від того, дуже моторошно …

ПЕРШЕ БОЙОВЕ ЗАВДАННЯ

Завершилася підготовка до нелегкої і непередбачуваною, сповненою великої небезпеки, диверсійної роботи … Багато що з військових епізодів з часом зникло в тумані пам’яті, але тільки не перше бойове завдання …

– Настав жовтень 1941 року. Нас, вісьмох хлопців і чотирьох дівчат, відправили за лінію фронту. Командиру було всього лише 19-ть! Втомлені, зупинилися на нічліг посеред невеличкого лісочку. Вранці побачили, що навколо – німці … Ходили, криючись, цілий день по галявинам, кожну хвилину ризикуючи себе виявити. Нарешті, вибралися до якоїсь оселі. Пам’ятаю, як заглянула в крайню хату, щоб дізнатися назву села. Несподівано в цю ж хату зайшов німецький солдат! В мене всередині все похололо … Слава богу, що він прийняв мене за внучку господині і навіть назвав «фройлєн» …

Перший рейд по ворожих тилах тривав сім днів, а на восьмий ми всі благополучно повернулися в нашу частину. Лише коли за лінію фронту пробиралися вдруге, понесли першу втрату – загинув наш бойовий товариш …

7 листопада, в акурат на 24-ту річницю Великої Жовтневої соціалістичної революції, диверсійно-розвідувальна комсомольська група вперше знищила ворожий ешелон з технікою і живою силою!

Події записані зі слів Олени Олександрівни: “Нічну темінь час від часу розганяли освітлювальні ракети. У цей короткий період можна було розгледіти примарні силуети часових, які розташовувалися по обидва боки насипу. Ми вже знали, що патрулі знаходилися один від одного через кожні п’ятсот метрів. дівчині і двом її товаришам довелося повзти, щомиті ризикуючи бути поміченими, щоб нарешті дістатися насипу.

Льоля повинна була встановити міну, а хлопці-автоматники забезпечували прикриття. Вже стояли листопадові морози і земля промерзла наскрізь, а розгрібати її потрібно було тільки руками, щоб стороннім звуком не привернути увагу фашистів. Крижані долоні німіли від холоду; кровоточили зранені пальці; розгрібаючи, вона зірвала нігті щебінкою і мерзлою землею … А довгі рейки вже вібрували – стрімко наближався потяг!

Коли земля здригнулася від потужного вибуху, дівчина, посинілими від холоду і нелюдського напруження губами, прошепотіла: «Прийми мій подарунок, Батьківщино!» ”

За цей і наступні подвиги Олена Шатерник була удостоєна медалі «За відвагу». Символічно, що наказ командувача військами Західного фронту про нагородження був підписаний рівно через рік після описуваної події – 7 листопада 1942 року.

Під час цієї бойової роботи Льоля познайомилася і близько здружилася з Зоєю Космодем’янською. Весь недовгий час до загибелі Зої дівчата жили в одній кімнаті і, звичайно ж, стали подругами. Як усі радянські люди вони мріяли про щасливе майбутнє, яке обов’язково настане після перемоги над ненависним ворогом.

Група, в якій знаходилася Зоя Космодем’янська, вирушила за лінію фронту незабаром після повернення Льолі …

ЗА ЗОЮ!

– Зоя прибула в нашу спецчастину якраз тоді, коли я повернулася з другого завдання. Невеличкого зросту, коротко підстрижена, чорнява, скромна дівчина. Ми жили разом і дружили, але вже в середині листопада 1941 роки я проводжала Зою на її перше і, як виявилося, останнє бойове завдання, з якого їй  не судилося повернутися живою.

Стояли сильні морози, і я, в наказовому порядку, змусила подругу взути валянки. Попрощалися коротко, по-фронтовому …

Через два тижні частина групи повернулася, але без моєї подруги, – зітхає розвідниця. Мені тоді хлопці розповіли, що вже на шляху додому Зоя розминулася з товаришами і все ж вирішила до кінця виконати поставлене командуванням завдання в селі Петрищєво, де квартирувало багато німців і дислокувався не тільки штаб німецького полку, а й перебувала армійська радіорозвідувальна частина.

Подробиці звірячої страти партизанки Тані (Зоя назвала катам своє конспіративна ім’я) стали відомі лише в січні 1942 року і тоді ця звістка буквально сколихнула всю країну! Вийшов знаменитий наказ Верховного Головнокомандувача Західному фронту щодо військовослужбовців тих частин гітлерівського Вермахту, які забруднили свої руки кров’ю радянської героїні: «Солдат і офіцерів 332-го піхотного полку в полон не брати» …

 

Майже достеменно стали відомі останні слова Зої, які вона встигла вимовити перед зігнаними на її повішення селянами: «… Мені не страшно помирати, це щастя – загинути за свій народ. Громадяни! Не стійте, не дивіться. Треба допомагати воювати Червоній Армії, а за мою смерть наші товариші помстяться німецьким фашистам. Радянський Союз непереможний і не буде переможений! ». Тут же, звертаючись до німецьких солдатів, дівчина крикнула: «Німецькі солдати! Поки не пізно, здавайтеся в полон. Скільки нас ні вішайте, але всіх не перевішаєте, нас 170 мільйонів … »

Олена Олександрівна виконувала небезпечні бойові завдання на території Росії, Білорусії, Західної України. Не раз доводилося голодувати, жити в лісах і навіть в болотах, місяцями вичікуючи слушного часу нанести черговий нищівний удар по ненависному ворогові. «За Зою!», – Повторювала вона, і злітали в повітря склади з боєприпасами, казарми з солдатами і офіцерами, летіли під укіс ешелони з танками і живою силою супротивника.

 

СМЕРТЬ ДИХАЛА ЇЙ В ОБЛИЧЧЯ

Ми іноді місяцями жили в лісах; не раз, коли доводилося ховатися від фашистів, залазили по шию в болото. Якщо закінчувалися харчі, то під снігом шукали мерзлу картоплю, а навесні – їли бруньки з дерев і грілися, тісно притулившись один до одного.

Крім диверсійної діяльності, однією зі складових завдань комсомольських спецгруп була розвідка. Одного разу, разом з товаришами, вона знешкодила німецького шпигуна, який довгий час діяв в Москві, ховаючись під личиною полковника Червоної Армії.

“Під час виконання одного з завдань в Білорусії взимку 1943 року я потрапила під сильний обстріл. Мене серйозно поранило. Тоді я твердо вирішила: якщо будуть брати в полон – застрелюсь! Над головою свистіли кулі, кожушок був мокрим від крові, швидко танули сили . до того ж, паморочилася голова, а повзти ставало все важче і важче. Раптом, з відчаєм подумала: «а чого це я по своїй рідній землі повинна повзати?» Встала на ноги і пішла! .. і дісталася живою! Правда, потім хлопці нарахували в моєму кожушку сім дірок від куль … ”

Героїня зізнається: хоча смерть не раз дихала їй в обличчя, але вона нібито відчувала невидиму охорону її життя і тому знала, що не загине. Те, що воно, поранене, стікаюче кров’ю дівчисько, зуміло дістатися до своїх і залишитися в живих, вважає дивом і впливом тієї самої невидимої сили.

“Все ж, бувало, що деякі з дівчат не витримували такого, прямо скажемо, нелюдського напруження і відмовлялися від диверсійно-розвідувальної роботи. До таких рішень бойові товариші-командири завжди ставилися з розумінням і переводили дівчат на легшу службу.”

Уже перебуваючи в госпіталі, Олена Олександрівна дізналася про те, що вона нагороджена орденом Червоної Зірки.

СКУПІ РЯДКИ ПРИКАЗУ

Виписка з нагородного листа від 23 липня 1944 року за підписом начальника 2 відділу разведотдела (РО) штабу 3-го Білоруського фронту підполковника Чернова про нагородження добровольця, червоноармійця, розвідниці, члена ВЛКСМ, бійця спецгрупи Олени Шатерник:

«Товариш Шатерник О. О. перебувала в тилу противника за завданням командування з жовтня 1941 року. Переходила кілька разів лінію фронту і останній раз була десантована в складі групи в 1943 році. За цей час проявила себе як смілива і енергійна розвідниця, не раз виконувала з ризиком для життя відповідальні завдання командира групи. В тилу противника при виконанні завдання була поранена. Достойна поданням до нагороди … »

За цими скупими рядками фронтового документа – щосекундний подвиг напруженої, повної небезпеки бойової роботи в ім’я радянської Батьківщини, в ім’я майбутніх поколінь, в ім’я нас з вами, дорогі читачі! Просто задумайтеся і уявіть себе у віці цієї дівчинки, і все те, що їй довелося пережити …

Після лікування в липні 1944 року Олену Олександрівну комісували через поранення. Дівчина-воїн вирушила додому. На її полинялому трофейному німецькому кітелі красувався орден Червоної Зірки і медаль «За відвагу» …

ЧЕКАЙ МЕНЕ

– На вокзал мене прийшов проводити командир нашої групи Аркадій Вінницький. Перед самим приходом поїзда, помітно хвилюючись, раптом зробив пропозицію. «Ти будеш мене чекати?» – Поставив запитання і почервонів. Це так мене зворушило, просто до глибини душі! Звичайно ж, я відповіла: «Буду», – розповідає Олена Вінницька.

– Прибула до Москви в той самий день, коли у столиці давали салют на честь перемоги наших військ над ворогом в Білорусії. Коли я зайшла в вагон метро, всі пасажири раптом встали, а один старенький дідусь підійшов до мене і поцілував руку. Ось тоді я, напевно, вперше за всю війну заплакала …

У лютому 1945 року приїхав Аркадій. На кітелі командира сяяв орден Червоного Прапора! Нагородний лист Аркадія Йосиповича було підписано всього лише днем пізніше представлення до нагородження його бойового товариша і обраниці. У цьому немає нічого дивного, адже вони разом виконували одну і ту ж роботу, несучи важку службу в одній спецгрупі …

З пожовклого документа дізнаємося, що командир агентурно-розвідувальної групи розвідвідділу штабу 3-го Білоруського фронту, кандидат в члени ВКП (б) Аркадій Вінницький був удостоєний найвищої бойової нагороди за те, що він, діючи «в тилу противника, добре організував розвідку гарнізону та міста Могильова і прилеглих районів. Зумів створити широку інформаційну мережу і регулярно передавав цінні відомості щодо ворога в Центр. Швидко і організовано виконав наказ про передислокацію з Могильовського району в район Богданув, де створив кілька постів для контролю залізничних перевезень Молодечно – Ліда. При будь-яких важких обставинах не припиняв добувати відомості про ворога … »

Після закінчення війни молоді зіграли весілля, а потім, ще цілих два роки служили в одній із «закритих» військових частин в Білорусії. Незважаючи на складні побутові умови, адже їм буквально довелося тулитися в землянці, молодята жили дружно і щасливо! Там же на світ з’явився їхній первісток – старша дочка! У 1947 році, після демобілізації, приїхали до Києва і разом отримали юридичну освіту. Волею долі героїчна пара розвідників стала черкащанами: після вузу отримали направлення і стали працювати в Черкасах.

У ПАМ’ЯТІ НАЩАДКІВ

Олені і Аркадію Вінницьким в Черкаському обласному краєзнавчому музеї присвячена ціла експозиція. У фондах музею зберігаються спогади Льолі Шатерник, унікальні фотографії з сімейного альбому подружжя Вінницьких, копії нагородних листів і різних наказів. До 50-річчя Великої Перемоги в Черкасах побачила світ книга спогадів Аркадія Йосиповича Вінницького «Розвідники Артура Спрогіса».

Після всього пережитого тільки одне не давало спокою ветерану і герою Великої війни – Олені Вінницькій (Шатерник): спотворення інформації про її бойову подругу – Зою Космодем’янську! Яких тільки небилиць вона не начиталася, чого тільки не наслухалася! Від цього іноді так важко бувало їй на душі, адже поливали брудом святе – зраджували пам’ять! Намагалися оббрехати мученицьку смерть цієї дівчини, знищити світлий образ справжньою патріотки.

– Ми так любили свою Батьківщину, що не шкодували себе і свого життя заради її свободи і процвітання. Завжди пам’ятайте про подвиги героїв, які, в свої юні роки, прийняли смерть заради майбутнього! Пам’ятайте, що за нашими плечима – славна героїчна історія, нам є чим і ким пишатися! Не вірте наклепникам, які поганять пам’ять про фронтовиків, – зверталася з напутнім словом до молоді мужня жінка, якої вже немає поруч з нами.

Автор – Геннадій Сноз

(Переклад та редактура- В. Журенков)

Have any Question or Comment?

One comment on “Дівчина-воїн. Доторкнися до легенди

Моя любимая героиня!

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA image
*

Youtube “Громада Черкащини”

Text Widget

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean dapibus erat eget rhoncus facilisis. Duis et lacus ut tellus fermentum ultricies quis sit amet mauris. Nullam molestie, mauris ac ultrices tincidunt, sapien turpis rhoncus tellus, sed sagittis dui felis molestie risus.