«Все людство ділиться на дві частини : тих, хто бачив Тадж-Махал і тих, хто його не бачив»
Едвард Лір. 1874 р. Англійський художник, поет, мандрівник.
Напередодні дня Святого Валентина запрошую вас у фотоподорож до пам’ятника великому коханню !
Споруди, зведеної в ім’я любові до жінки незвичайної краси.
Пам’ятника, що вже 400 років поспіль хвилює серця закоханих , та й не тільки…
Історія, яка стоїть за спорудженням цього дива, дає підстави вважати його одним з найвідоміших пам’ятників Любові , що коли-небудь існували в світі …
Дивовижна будівля з білого мармуру стала останнім даром імператора Шаха-Джахана (що означає – “повелитель світу”) своїй покійній дружині, яка народила йому тринадцятеро дітей, а при народженні чотирнадцятої – померла…
Отже, відправляємося до Індії, щоб подивитися на «восьме чудо світу», адже саме таким вважають Тадж –Махал.
Мармур, з якого споруджено мавзолей, відполірований якимось особливим способом. Відбиваючи сонячне світло, що ллється з неба на Тадж-Махал , ця унікальна поліровка створює неймовірний ефект! В різні пори доби мавзолей має різний відтінок, але особливо чарівний він в темряві. Тож, наприкінці нашої уявної подорожі, ми “завітаємо” до нього ще й ввечері.
Вперше побачивши мавзолей, ми остовпіли…. Очі наповнилися вологою, по спині «поповзли мурахи». Здавалося, що невидимий велетень тримав на долоні «казку», яка поволі починала набирати обриси палацу…. Зачаровані, ми пішли назустріч цьому диву.… Воно наближалося так, ніби пливло небом, огортало, захоплювало…. Нарешті, зависло перед нами в повітрі, наче величезна срібляста куля…? І не стало нічого: ні землі, ні дерев, ні сотень тисяч туристів…. Тільки ми і Тадж-Махал ….
Розташування саду Тадж-Махалу засноване на цифрі чотири і його кратних, адже саме цифра “4 ” вважається святим числом в ісламі. Канали і центральна водойма поділяють сад на чотири частини. Вони в свою чергу поділені ще на чотири. У кожній четвертній частині розташовано 16 клумб (всього 64), а на кожній клумбі було посаджено чотириста квітучих рослин /наразі, в більшості – зелений газон/. Дерева в саду – теж символічні : кипарисові – означають смерть, а фруктові – життя. В центральній точці комплексу – басейні, де пересікаються усі канали, відображується весь Тадж-Махал (фото запозичено з мережі)
Весь комплекс – шедевр і вишуканість Симетрії та Пропорцій. По обидві сторони мавзолею абсолютно одинакові споруди. Зліва – мечеть, а справа – будинок для гостей з червоного каменю. В саду є два будиночки для обслуги, теж симетрично розташовані по обидві сторони. Брама і паркан, як і всі інші будівлі, викладені з червоного каменю, щоб відтіняти білосніжний Тадж-Махал.
Водограйчики центрального каналу розміщені по лінії, яка також розділяє весь комплекс на дві симетричні частини. Ця невидима вісь проходить рівно по середині мавзолею Тадж-Махал, перетинаючи навпіл гробниці імператора і його дружини.
Фото гробниць Мумтаз-Махал (трохи менше) і Шаха-Джахана
… Коли вони одружилися, він не був ще імператором, лише принцем. Йому було 21, а Мумтаз-Махал (що означає «обраниця палацу») – 19. Перекази кажуть, що красота її була незрівнянною. Вони самовіддано покохали один одного… Ось, як зображали їх тогочасні художники.
За 19 років заміжжя Мумтаз народила йому чотирнадцять дітей ! Останні пологи виявилися фатальними. “Обраниця палацу” помирає… Це сталося у 1630 році. Імператор посивів за одну ніч. У невтішному горі він усамітнився в палаці на цілий рік. Шах-Джахан зняв з себе усі прикраси, убрався в траурний одяг, який не знімав до кінця своїх днів ….
Після року суворої скорботи, володар скликав найвідоміших архітекторів і наказав створити проект мавзолею для Мумтаз. Умова була одна: споруда повинна перевершити своєю красотою все, що до сих пір збудувала на Землі людина.(!!!)?
Мавзолей назвали Тадж-Махал (в перекладі – «Вінець Палаців»). Його будували 22 роки. 20 тисяч людей було задіяно на роботах. 1000 слонів доставляли мармурові брили з міста Джайпур (відстань 320 км). Для інкрустації стін зі всього світу звозили дорогоцінні каміння : малахіт везли з Уралу, лазурит – з Цейлону, хризоліт – з Єгипту, бірюзу з Тибету, нефрит – з Китаю, агат – з Ємену.
Він стоїть на платформі ( 5,5 метра) . Його центральний купол (заввишки 74 метри (!!!), своєю формою нагадує нерозпущену квітку. Довжина одного боку квадратної платформи – 95 метрів. Оточують Тадж-Махал – чотири мінарети. Їх висота 41,8 метра. Вони легко відхилені в боки, щоб у випадку землетрусу не пошкодити мавзолей. Зверніть увагу, як контрастує білосніжна споруда на фоні червоного каменю.
На цьому фото добре видно нахилений мінарет
Це гостьовий будиночок, що розміщається навпроти “червоної мечеті”. Вони абсолютно однакові.
Пройдемося по цій червоно-білій плиточці і зайдемо в мечеть ….
Невидимими для ока отворами, всередину мечеті проникає сонячне проміння і стіни запалюються неприродними, насичено-червоними кольорами. Тут нас охоплює відчуття якогось тривожно-урочистого очікування… Та воно й не дивно – ми ж ще не бачили головного…
Оздоблення стін тільки в двох кольорах. Червоний (камінь-пісковик) і білий (мармурова окантовка). Але ж, яка краса !….?
Візерунки на стінах і куполі мечеті вражають своєю вишуканою красою і витонченістю
Збільшений кадр
Але, вже час виходити – нас очікує неймовірний і вічний Тадж-Махал …
Далі буде…
Йосип Снітовський, facebook
Continue Reading