Народ Ісландії змусив поважати себе, вигнавши зі своєї країни паразитів-банкірів і націоналізувавши свій Центробанк …
У 2008 році населення столиці Ісландії, тобто 2/3 країни, виходить на вулиці з вимогою припинити святотатське нехтування традиціями предків і скасувати всілякі відсотки, тобто ЧІТКО і ГОЛОСНО заявило: лихварству – НІ!
Банки почали дружно розмахувати папірцями з печатками уряду, на що населення відповіло заявою:
«Хто давав вам ці гарантії? Ось з них і питайте, а народ залиште в спокої »!
В результаті, уряд, який підтримуав банки, пішов у відставку! Прем’єра Гейр Хаарде (Geir Haarde) було відправлено під трибунал за зраду народних інтересів, а на виборах в квітні 2013 року до влади в Ісландії прийшов 38-річний Зігмюндюр Гюннлейгссон (Sigmundur Gunnlaugsson), який націоналізував банки і скасував іпотечні відсотки для всіх жителів країни!
….Три роки йшла боротьба корінного населення з лихварями-банкірами, і населення перемогло!
Незважаючи на те, що за цей час спекулятивний фондовий ринок Ісландії впав на 90%, ВВП скоротився на 10%, девальвація ісландської крони становила майже 50% (з 131 крони за євро в 2007 році до 240 крон за євро в 2014 році), а бюджет наповнювався в основному за рахунок допомоги скандинавських країн, з 2011 року в країні настав такий бажаний економічний розквіт!
Займаючи 132-е місце в світі за розміром ВВП, країна в 2017 році міцно входить в двадцятку найбагатших країн світу: 13-е місце за індексом людського розвитку і 19-е місце за обсягом ВВП на душу населення.
Ісландія відмовилася платити світовим кредиторам, відправила уряд у відставку і націоналізувала природні ресурси.
Останнім часом все частіше обговорюється «ісландський феномен» – нібито в цій країні сталася тиха економічна революція народу проти світової фінансової олігархії.
За підсумками кризи 2008 р Ісландія раптом стала банкрутом. Зовнішній борг ісландських банків в 10 разів перевищив ВВП країни, крона втратила 85% вартості по відношенню до євро.
У березні 2010 року було проведено референдум, на якому ісландці вирішили не повертати кошти іноземним кредиторам – Великобританії і Нідерландам, а віддати під суд фінансистів, які ще не встигли втекти з країни. Ісландці навіть переписали Конституцію, і тепер, згідно з новим проектом, природні ресурси острова знаходяться виключно в суспільній власності.
Фінальний акорд! В кінці жовтня 2015 року Верховний суд Ісландії засудив 26 банкірів і чиновників за злочини, вчинені напередодні фінансового краху 2008 р причому це не рядові співробітники банків, а саме топ-менеджмент.
Передісторія: у 2003 році всі банки Ісландії було приватизовано. На той момент борг Ісландії дорівнював 200 відсоткам її ВНП, а в 2007 році склав 900 відсотків! Світова фінансова криза 2008 року став смертельним ударом. Три головних ісландські банки – Landbanki, Kapthing і Glitnir, спливли до верху черевом і їх націоналізували.
Вибори в квітні 2009 року привели до влади ліву коаліцію, яка засудила неоліберальну економічну систему, але проте відразу ж піддалася на вимоги до Ісландії погасити в цілому три з половиною мільярда євро. Це означало, що кожен житель Ісландії щомісячно повинен був би платити по 100 євро протягом п’ятнадцяти років, щоб погасити борги, понесені одними приватними особами по відношенню до інших приватним особам!
Думка про те, що громадяни повинні платити за помилки фінансових монополій, що ціла країна повинна бути обкладена даниною, щоб погасити приватні борги, змінило відносини між громадянами і їх політичними інститутами і внось призвело до масових протестів. Коли ісландці зібралися голосувати, МВФ погрожував позбавити країну будь-якої своєї допомоги. Британський уряд також погрожувало заморозити заощадження і поточні рахунки ісландців.
Але лідери Ісландії зайняли сторону своїх виборців. Глава держави Олафур Рагнар Грімссон відмовився ратифікувати закон, який зробив би громадян Ісландії відповідальними за борги ісландських банкірів, і погодився скликати референдум.
Як говорить Гріммсон: «Нам говорили, що якщо ми не приймемо умови міжнародного співтовариства, то станемо північній Кубою. Але якби ми погодилися, то стали б північним Гаїті.
У березневому референдумі 2010 року 93 відсотки проголосували проти виплати боргів. МВФ негайно заморозив кредитування. Але революцію (про яку практично нічого не повідомлялося в ЗМІ) було не залякати. За підтримки розгніваних громадян уряд ініціював цивільні і кримінальні розслідування щодо осіб, відповідальних за фінансову кризу.
Інтерпол видав міжнародний ордер на арешт колишнього президента банку Kaupthing Сигурдур Ейнарссон, а інші банкіри, також причетні до краху, втекли з країни.
Щоб написати нову конституцію, народ Ісландії обрав 25 громадян з числа 522 дорослих, які не належать до жодної політичної партії, яких рекомендували як мінімум 30 громадян.
До речі, цей документ – справа рук не жменьки політиків! Його взагалі було написано в інтернеті. Установчі засідання проводилися он-лайн, і громадяни мали можливість писати свої коментарі і вносити пропозиції, своїми очима спостерігаючи, як їх Конституція поступово набуває нового змісту. Конституція, яка в кінцевому підсумку народилася в рамках такої народної участі, буде представлена в парламент на затвердження одразу після наступних виборів.
Сьогодні ті ж рішення пропонуються іншим народам. Наприклад, народу Греції кажуть, що приватизація їх державного сектора є єдиним рішенням. Те ж саме загрожує і італійцям, іспанцям і португальцям…
Ось чому Ісландії немає в новинах!
Президент Ісландії пояснив, як його країні вдалося так швидко подолати кризу: “Уряд допоміг людям і посадив у в’язницю банківських шахраїв, тобто моя країна повела себе інакше, ніж всі інші країни”.
24 травня 2018 року.
Цікавий досвід! Народ вже не натовп!
А скільки наших прем’єрів потрібно відправити під трибунал, щоб країна нарешті перестала задихатися?