Завідуюча кафедрою ендокринології ФПК МР РУДН, професор – Світлана Юріївна Калинченко
– Щоб бути здоровим, людина повинна повноцінно дихати. І найкраща профілактика коронавірусной інфекції – отримання людьми достатньої кількості кисню.
Гіпоксія, тобто, нестача кисню, створює умови для розмноження вірусу в легенях і розвитку на цьому тлі важких ускладнень. Сьогодні є прилади для вимірювання тієї самої сатурації кисню в легенях, про яку сьогодні не чув тільки ледачий.
У людей не буде нормальної сатурації, якщо вони не будуть отримувати достатню кількість кисню, що можливо тільки на відкритому повітрі, серед дерев.
Тому я закликаю відкрити лісопаркові зони, щоб люди могли гуляти, звісно, на безпечній відстані один від одного.
Чого не люблять віруси і бактерії, ракові клітини? Кисню.
Тому треба дихати, дихати і дихати!
У нас же сьогодні люди виявилися в умовах жорсткого випробування гіпоксією. Тим, хто живе в малогабаритних квартирах по 3-6 чоловік, елементарно не вистачає кубометрів повітря, а якщо вікна на одну сторону – зовсім біда.
І скоро, як тільки людей випустять, ми отримаємо сплеск пневмоній, в тому числі, які не асоціюються з коронавірусів. Пневмонії будуть гіпоксичні, на тлі нестачі повітря.
Ось днями в одну з клінік привезли молодого здорового культуриста – поклали на ліжко з пневмонією. Він півтора тижні не був у залі – і ось результат.
У хірургічних стаціонарах багато молодих і здорових людей, які звикли до фізичної активності. У них розвивається застійна пневмонія, що не завжди має відношення до коронавірусу.
У Німеччині, Австрії вітається, щоб люди гуляли. У деяких країнах ввели можливість двогодинних прогулянок, а в багатьох – взагалі, без обмежень …
– Так, мер Окленда, навіть, заборонив рух особистого транспорту по місту для того, щоб люди могли гуляти …
– Тому, потрібно терміново повернути людям лісопаркові зони! Інакше ми отримаємо такі пневмонії, що ніякі ліжка нас не врятують!
Наша медицина робить якийсь відкат в дев’ятнадцяте століття: стаціонарні вузи перепрофілюються під інфекційні, студентів вчать орієнтуватися у вірусах.
Ми намагаємося рятувати людей, яких коронавірус привів до дихальної недостатності. Апаратом штучної вентиляції заганяємо в легені повітря, якого їх позбавили.
Але ж, медицина XXI століття повинна бути медициною профілактики, тому її головне завдання – не доводити людей до апарату ШВЛ.
Діти сьогодні цілими днями зависають у комп’ютерах, хоча раніше говорили, що це дуже шкідливо.
Вся ця ситуація нагадує світову змову проти суспільного здоров’я!
– Багато хто взагалі боїться виходити з дому, адже немає можливості знайти і придбати медичні маски.
– Будь-яких засобів індивідуального захисту, (скорочено ЗІЗ), насправді ніде не вистачає . В останніх тимчасових рекомендаціях МОЗ так і написано, що лікарі повинні мінімізувати ЗІЗ.
Тобто, працювати в респіраторі всю зміну, не знімаючи, тому що коли їх знімаєш, вони вже неефективні, адже ці засоби одноразові!
А сьогодні я бачу людей, які роблять так: підняли маску – покурили і натягнули її на обличчя знову. Або так: спустили – почухали ніс і знову начепили.
Друзі, маска одноразова! Якщо ви її стягнули з носа – все, потрібно викидати!
– Що ще необхідно для профілактики зараження сьогодні?
-
Перш за все – вітамін D, який виробляється тільки на сонці. Одне з останніх досліджень вчених з Ірландії показало, що цей вітамін виключно важливий для профілактики респіраторних інфекцій, в тому числі і COVID-19 !
-
Люди, у яких немає його дефіциту, п’ють менше антибіотиків, у них краще імунітет. З’явилися докази, що підтверджують роль вітаміну D у профілактиці інфекцій грудної клітини, особливо у літніх людей. У людей з дефіцитом вітаміну D істотно слабшає імунна відповідь на інфекцію. На жаль, цей вітамін в дефіциті у більшості, а особливо у тих, хто страждає на зайву вагу, хто мало рухається, має астму або хронічне захворювання легенів.
Крім того, спостерігається колосальний дефіцит омега-3 жирних кислот, того самого риб’ячого жиру, який раніше давали всім діткам в радянських дитсадках. При нестачі омега-жирів страждає імунітет. А так у здорової людини – але тільки у здорового! – є й інші механізми захисту від вірусів.
– Наприклад?
У нас в слині є лізоцим. Згадайте, в дитинстві, коли ви розбивали коліно, то змочували його слиною: лізоцим вбиває інфекційні агенти. Але, це тільки, якщо людина здорова. У здорової людини слина повинна бути лужна (сьогодні є спеціальні тести на основі лакмусових папірців, які показують, лужна вона чи ні).
Як ми справляємося з вірусами? Вірус заходить в носову й ротову порожнини і потрапляє через стравохід до шлунку. Якщо шлунок здоровий, то там достатньо соляної кислоти, яка все випалює.
Сьогодні багато хто приймає препарати від печії, але вона нікуди не дівається. Тільки в результаті такого “лікування” у людини йде закид в стравохід НЕ соляної, а іншої кислоти.
І, якщо вірус потрапляє в такий шлунок, де не сильно кисло, він прямує далі – в кишківник. У здорової людини, якщо на нього чхнули, все надійде до шлунку і в кишківник не потрапить, тож ризик захворювання зменшується.
А хворий – гарантовано отримає захворювання. Так що, імунітет вирішує все.
Також, треба розуміти прості речі:
Мати коронавірус в організмі – не дорівнює хворіти на коронавірус
Хворіти на коронавірус – не дорівнює померти від нього
Померти з коронавірусом – не дорівнює померти від коронавірусу
На жаль, в суспільстві паніка підігрівається статистикою. Але ж, як саме, все ж таки, поводити себе в суспільстві в умовах карантину?
Потрібно на кожного, та й на себе, дивитися з позиції: він (вона, я) заражений коронавірусом, тому робіть так, щоб він (вона, я) не завдали один одному шкоди?
Треба здати аналізи на вітамін D, на омега-профіль і на стероїдні гормони, а якщо їх не вистачає – проконсультуватися з лікарем.
– Так, а гормони тут причому?
– Якщо кортизол, який також вважається гормоном імунітету, в нормі, то вірус до вас зайде і вийде. Ризик захворювань зменшується, або вони протікають безсимптомно, в легкій формі.
Зараз багато говорять, що ми вже хворіли. Мені було б цікаво зробити дослідження. Справа в тому, що новий коронавірус дає характерну картину біохімії крові: лимфопению і лейкопенію.
Якби зараз подивитися дані лабораторних аналізів всіх, у кого після ГРВІ були нижчі лімфоцити і лейкоцити в крові. Це може вказувати на те, що вони перенесли коронавірусну інфекцію.
Тести ж інколи просто не приносять користі. До того ж, вони не є достовірні: вірусу може не бути в носі, а в бронхах він є.
Тому саме кортизол повинен бути в нормі. Це гормон стресу, тож нервувати зараз небезпечно ще й з цієї точки зору.